Zacznijmy od tego jaka jest różnica pomiędzy szwem a ściegiem. Łatwo to przedstawić na podstawie przykładu – kiedy robimy marszczenia, zaszewkę lub fastrygę mamy do czynienia ze ściegiem. Natomiast szew robimy gdy chcemy połączyć ze sobą dwie części materiału. Pamiętajcie, że każdy szew wykonany jest konkretnym ściegiem!
Ściegi dzielimy na ręczne i maszynowe oraz na podstawowe i ozdobne. Ściegi maszynowe z którymi pewnie się spotkacie to:
Wewnętrzne: przed igłą, fastryga, stebnowy, za igłą, pętelkowy, kryty, pikowy i wsteczny.
Brzegowe: obrzucany, dziergany.
Ozdobne: sznureczkowy, krzyżykowy, marszczony, łańcuszkowy i zygzakowy.
Szwy, tak samo jak ściegi dzielimy ze względu na miejsce występowania, czyli ramieniowe, boczne i na rękawach. Najczęściej używa się szwów łączonych – zwykłych, nakładanych, francuskich, bieliźnianych, wpuszczanych i lamówek, oraz szwów brzegowych – obrębiających, dekoracyjnych, obrzucających.
Teraz po kolei opiszemy każdy ze szwów.
Szew zwykły, a inaczej nazywany prostym.
Będziecie z niego korzystać podczas 90% pracy z maszyną. Może on być zaprasowany (zszywacie ramię obrzucone na overlocku łącznie i zaprasowujecie jeden szew na prawą stronę) lub rozprasowany (po zszyciu np. ramienia rozprasowujecie dwie krawędzie tkaniny).
Aby zszyć coś szwem zwykłym trzeba złożyć dwa brzegi materiału prawą stroną do prawej, przeszyć na maszynie, rozprasować lub zaprasować szew i obrzucić krawędzie na overlocku.
Szew nakładany
Szew ten stosuje się głównie przy szyciu dżinsu albo ubrań sportowych. Jak szyć? Trzeba złożyć brzeg pojedynczego materiału do lewej strony na szerokość 2 cm, następnie nałożyć drugi materiał na szerokość złożenia i stebnować po prawej stronie na około 1 cm od krawędzi załamania. Następnie wykończyć brzeg na overlocku.
Szew francuski
Zwykle stosowany jest przy materiałach przezroczystych i cieniutkich bądź przy bieliźnie. Pozwala on wykończyć krawędź tak, że jest z dwóch stron zamknięty. Dzięki temu można schować brzydko wykończone krawędzie tak, że nie będą one widoczne.
Przechodząc do szycia należy złożyć brzegi materiału lewą stroną do lewej, przeszyć materiał na ok. 0,3 cm od brzegu, następnie odwrócić materiał i sprasować krawędź zszycia. Kończąc przeszyć ponownie drugi raz na lewej stronie na szerokość 0,5 cm.
Szew bieliźniany
Jak sama nazwa wskazuje najczęściej spotykany w bieliźnie oraz koszulach męskich. Należy ułożyć materiał prawą stroną do prawej, wysuwając dolny brzeg na szerokość 0,5 cm, następnie przeszyć materiał na szerokości 0,5 cm (licząc od krawędzi górnej tkaniny). Następnie przełożyć materiał na płasko, zaprasować zszycie i podwinąć brzeg, który bardziej wystaje. Przeszyć wzdłuż linii załamania i gotowe.
Szew wpuszczany
Ze szwem wpuszczanym możecie spotkać się np. przy wszywaniu karczka do koszuli. Chcesz coś zszyć tym szwem? Trzeba złożyć trzy warstwy materiału – prawa strona do prawej i prawa do lewej, szyć maszyną na szerokość 0,5 cm i odwrócić zewnętrzne warstwy w przeciwnym kierunku. Szew powinien znaleźć się w środku, między dwiema warstwami materiału.
Szew lamówkowy
Używany jest do wykańczania szwów wewnętrznych i brzegów odzieży. Ozdabia oraz zabezpiecza przed strzępieniem brzegów materiału, np. w szwach zwykłych. Najczęściej używa się go przy wykończeniu dekoltu.
Szew obrabiający
Służy do wykańczania brzegu tkaniny. Jest bardzo estetyczny i zabezpiecza przed strzępieniem się materiału. Jak szyć? Zawinąć krawędź materiału dwa razy do środka do lewej strony i stebnować załamanie materiału.
Szew obrzucający
Wykonuje się go przede wszystkim na overlocku, a stosuje do wykańczania i łączenia elementów odzieży.
Mamy nadzieję, że po tym artykule wiecie już wszystko na temat szwów i ściegów! 🙂