Ubrania wierzchnie, a także eleganckie elementy garderoby posiadają zwykle podszewkę. Mogą one mieć różne funkcje. Dzięki podszewkom odzież może być cieplejsza (jak pikowane kurtki) lub po prostu mniej się mnie (jak eleganckie spódnice). Chroni też ciało przed otarciami, które mogłyby spowodować szwy w grubym materiale wierzchnim. Dlatego podszewki są wykonane z cienkich, śliskich materiałów.
Niezależnie od tego, do jakiej części garderoby wszywamy podszewkę, musi ona spełniać pewne cechy. Podszewka musi być przede wszystkim odwzorowaniem kroju ubrania, do którego ją wszywamy. Każdy jej element powinien mieć minimum po 1cm zapasu z każdej strony – to pozwoli na spokojne zszycie tych elementów i wszycie podszewki do ubrania.
Spróbujmy na przykładzie żakietu:
- Przygotuj wykrój na podszewkę. Użyj do tego najlepiej szarego papieru pakunkowego lub specjalnego papieru do wykrojów.
- Pamiętaj, aby zostawić 1-2 cm zapasu – dzięki temu będzie możliwe zszycie elementów podszewki bez obawy, że będzie ona za ciasna.
- Uszyj podszewkę z wyciętych elementów. Pozostaw sporej wielkości dziurę na jednym z rękawów.
- Teraz zepnij szpilkami materiał wierzchni i podszewkę prawymi stronami do siebie. Zrób to w taki sposób, aby krawędzie podszewki wchodziły do wewnętrznej strony materiału zewnętrznego – podszewka ma być przecież wszyta, a nie naszyta.
- Najlepiej będzie, jeśli zaczniesz o od wszywania boków, następnie góry, a potem dołu.
- Teraz obróć całość na prawą stronę przez pozostawioną w rękawie dziurę.
- Nadszedł czas na zszywanie rękawów z podszewką. Włóż zatem materiał wierzchni do rękawa podszewki i wyciągnij obie warstwy. Zawiń materiał wierzchni w raki sposób, aby możliwe było zszycie go z podszewką.
- Zszyj pozostały otwór w rękawie.
- Gotowe!
Najważniejszym elementem jest dobre wycięcie elementów podszewki. Podobny schemat działa w przypadku płaszcza.