Jak wybrać właściwą stopkę?
Zacznijmy od wyboru odpowiedniej stopki. Oczywiście najłatwiej jest kupić stopkę tej samej marki, co maszyna. Masz wtedy pewność, że będzie ona pasować. Kupując stopkę pamiętaj, aby sprawdzić jej specyfikację. Ważne jest, czy ma odpowiednią szerokość, a jej chwytacz (wahadłowy lub rotacyjny) pasuje do maszyny. Istotny jest również system mocowania, na docisk lub na śrubki.
Stopki dla początkujących
Na początek przygody z szyciem wystarczą Ci stopki dołączone do maszyny. Możesz jednak dokupić kilka innych, dla własnej wygody i niesamowitych efektów. Właściwie dobrane stopki zwiększą możliwości Twojej maszyny.
Każdemu miłośnikowi szycia potrzebne będą stopki:
- uniwersalna, która nadaje się do każdego rodzaju szycia
- do obszywania dziurek, np. tych na wymiar guzika
- do wszywania zamków
- do wszywania zamków krytych, np. w spódnicy
- z regulowanym prowadnikiem, która ułatwia równe szycie, bez przesuwania się materiału
- do ściegu overlockowego, przydatna do obrzucania krawędzi tkaniny
Dla komfortu pracy wybrać możesz również precyzyjną stopkę krawędziową 1/4, dzięki której idealnie zszyjesz tkaniny lub naszyjesz na nie kieszenie. Jeśli chodzi o inne rodzaje stopek przydatnych w dalszych przygodach z szyciem, rozważ stopkę do podwijania (obrębiania), z pomocą której wykończysz krawędzie cienkich tkanin, np. szyfonu.
Upiększaj swój projekt dzięki dodatkowym stopkom
Warto powoli powiększać swoją kolekcję o kolejne stopki, np. do ozdabiania projektu, przydatne przy patchworkingu i quiltingu. Dzięki nim możesz pikować i haftować, naszywać takie aplikacje, jak cekiny czy koraliki, a nawet przyszywać guziki. Umożliwiają również równomierne marszczenie materiału, wykańczanie dekoltu czy szycie materiałów trudnych, jak skóra czy welur.
Mając wszystkie przybory do szycia, śmiało możesz rozpocząć już naukę podstawowych szwów i ściegów, o których napiszemy w kolejnym artykule. Do dzieła!