Każdy z nas chciałby, żeby jego mieszkanie miało unikalny charakter, który podkreślałby cechy i zainteresowania właściciela.
Jednak w dobie wielkich, sieciowych sklepów ciężko o indywidualizm. Każda ,,oryginalna’’ ozdoba produkowana jest w setkach tysięcy kopii i możemy się na nią natknąć w mieszkaniach znajomych czy rodziny. Jak zatem nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter? Oczywiście wykonując ozdoby samodzielnie!
1. Oklejone materiałem pudełka po butach
Aby wnętrze wyglądało stylowo, musi panować w nim porządek – porozrzucane przedmioty z pewnością nie dodadzą mu uroku. W sklepach można kupić różnego rodzaju gotowe pojemniki i pudła, jednak ich wadą jest powtarzalność i nijakość – ciężko znaleźć coś w kolorze innym, niż najmodniejsze barwy danego sezonu. Jeśli zależy nam na unikalnych kolorach i wzorach, warto wykonać pudełka do przechowywania przedmiotów samodzielnie. Do tego celu świetnie nadają się pudełka po butach – wystarczy okleić je materiałem! Dzięki temu możemy z łatwością dobrać kolor i wzór najlepiej komponujący się z wystrojem wnętrza.
2. Świeczniki ze starych słoików
Nic tak nie dodaje uroku wnętrzu jak ciepłe światło świecy umieszczonej w oryginalnym świeczniku. Taki świecznik łatwo wykonać samodzielnie – wystarczy słoik i odrobina wyobraźni. Świecznik możemy wykonać owijając wokół słoika sznurek, skrawki materiału czy brokatowe nitki. Do środka możemy włożyć zwykłą świeczkę lub łańcuch ledowych światełek – dzięki temu nasz świecznik będzie świecił tak długo, jak tylko zechcemy.
3. Washi tape
Washi tape to po prostu szeroka, dekoracyjna taśma. Możemy ją kupić w wersji jednokolorowej lub w dowolny wzór. Świetnie nadaje się do dekorowania ścian – możemy za jej pomocą tworzyć nowoczesne obrazy w stylu origami. Ciekawym zastosowaniem tej taśmy jest stworzenie za jej pomocą ramek do zdjęć – zdjęcie przyklejamy do ściany za pomocą specjalnej plasteliny, a następnie naklejamy wokół niego ramkę z taśmy – dzięki temu zyskamy interesujący, nowoczesny look jak z galerii sztuki nowoczesnej.
4. Decoupage
Ta pochodząca aż z XII wieku technika wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Efekty, jakie można za jej pomocą osiągnąć spodobają się zwłaszcza osobom chcącym urządzić wnętrze w stylu vintage. Świetnie nadaje się do odświeżania starych zniszczonych mebli i nadawania im niepowtarzalnego charakteru. Możemy wybrać jeden mocny, charakterystyczny motyw przewodni i ozdobić nim niewielkie powierzchnie – siedziska krzeseł, uchwyty od szafek czy poręcze foteli – dzięki temu wnętrze zyska niepowtarzalny charakter.