Garnitur szyty na miarę – to chyba najważniejsza część garderoby każdego mężczyzny i kobiet, które wolą wygodne, a równie eleganckie, rozwiązanie spodni i marynarki niż sukienki czy spódnicy. Jeśli szukasz idealnej tkaniny na garnitur – trafiłeś w dobre ręce!
Najlepsze materiały na garnitur!
Na co zwracać uwagę przy wyborze materiału na garnitur? Czego się wystrzegać? Na jaką porę roku będzie się nadawał? Te właśnie pytania powinnaś sobie postawić zanim zdecydujesz się na szycie garnituru, który jest jednym z bardziej skomplikowanych DIY!
Tkaniny na wiosnę i lato
Kora seersucker
Garnitury z kory są niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych w sezonie letnim. Największą zaletą kory jest luźny splot oraz permanentne zagniecenia na tkaninie, które nie wymagają prasowania, co mogłoby bardzo przypaść do gustu wielu leniwym panom, nieskłonnym do wiecznego prasowania. Na najczęściej białej tkaninie, możemy zauważyć wąsko rozstawione drobne prążki – zazwyczaj błękitne i granatowe, ale można także spotkać szare, żółte, brązowe, czerwone, a nawet różowe.
Wełna tropik
Wełna tropik to materiał z wełny owczej o splocie otwartym, czyli luźno tkanym, który się nie błyszczy, ma matową i porowatą powierzchnię. Z powodzeniem można nosić tropiki o wadze 300 gramów lub większej. To nie gramatura decyduje o przewiewności tkaniny lecz właśnie rodzaj jej splotu. Garnitury szyte są najczęściej z wełny bardzo ściśle tkanej, dodatkowo wykonane są na pełnej podszewce. Garnitur stworzony z wełny tropik idealnie nada się na lato, właśnie ze względu na swoją delikatną strukturę – kiedy spojrzymy przez tę tkaninę w górę, powinniśmy widzieć przebijające się przez nią niebo.
Len
Len to prawdopodobnie najważniejszy letni materiał, który pomimo tego, że mocno się mnie podczas noszenia, to nie wygląda przy tym nieelegancko. Nikomu nie powinno przeszkadzać, że na spodniach z tej tkaniny gra harmonia a na rękawach marynarki powstaje rulonik. Taka jest specyfika tego materiału. Len dzięki swojej siateczkowej strukturze chroni ciało, jednocześnie przepuszczając powietrze i chłodząc w największe upały. Nie chłonie również potu, odprowadzając go na zewnątrz. Na upały nie znajdziemy lepszego materiału.
Tkaniny na jesień i zimę
Kaszmir
Kaszmir to niezwykle miękki materiał o długich, połyskliwych włóknach. Pomimo gęstego splotu jest bardzo lekki, dzięki czemu idealnie nadaje się na chłodniejsze dni – kaszmir grzeje 3 razy lepiej niż wełna owcza, dlatego wystarczy cienki garnitur, aby było nam ciepło. Inną zaletą tego materiału jest jego higroskopijność – chłonie parę wodną z organizmu i transportują ją na zewnątrz, dzięki czemu się w nim nie spocimy. Garnitury z kaszmiru nie gniotą się, a rozciągnięte wracają do pierwotnej formy.
Flanela wełniana
Flanela z powodzeniem wpisze się zarówno w styl formalny, jak i smart casual. Miękka i masywna posiada świetne właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu nie zmarzniemy w nawet największy mróz. Garnitur z flaneli będzie mało podatny na uszkodzenia, dzięki czemu wystarczy nam na długie lata!
Alpaka
Włókno alpaki jest nieco sztywniejsze od włókien kaszmiru, co nie wpływa negatywnie na jego miękkość, nadając mu dodatkowej porcji wytrzymałości. Alpaka cechuje się specyficznymi kieszonkami powietrznymi, które gwarantują lepszą ochronę przed chłodem i wilgocią, mają więc świetnie właściwości izolacyjne. Wełna z alpaki jest bardzo odporna na utratę kształtu, rozciąganie i mechacenie włókien. Wysokiej jakości produkty z wełny baby alpaka swoją miękkością dorównują kaszmirowi, a w zakresie plamo- i ognioodporności znacznie go przewyższają.