Haftowanie nie jest rzeczą prostą, lecz napewno przyjemną i dającą niesamowite efekty. Ogromnie cieszy nas, że to właśnie ta metoda ozdabiania tkanin znów cieszy się popularnością. Z poprzedniego artykułu mogliście dowiedzieć się jak rozpocząć swoją przygodę w haftem. Obecnie wyróżniamy ponad dwadzieścia rodzajów haftów. Poniżej znajdziecie listę kilku najciekawszych haftów wraz z ich krótkimi opisami.
Haft przed igłą
To najstarszy i najprostszy z rodzajów haftu, polega na przeciąganiu nitki nad i pod równo odliczonymi nitkami tkaniny.
Haft za igłą
Nazywany również haftem holbeinowskim. Cechują go krótkie i proste ściegi, tworzące jednolitą linię po obu stronach tkaniny. Stosowano go na przełomie XIV i XV wieku w hafcie włoskim i hiszpańskim.
Haft sznureczkowy
Znany ludzkości już od starożytności. Jego nazwa pochodzi od ściśle przylegających do siebie ukośnych ściegów które wyglądem przypominają skręt sznurka.
Haft łańcuszkowy
Składa się z pętelkowych ściegów, połączonych ze sobą jak ogniwa łańcuszka. Używany od drugiej połowy XVII wieku.
Haft koloński
Używany XIII–XVI w. głownie do haftowania postaci. Cechują go ściegi jednakowej długości kładzione prostopadle w szeregach ściegów równoległych, wchodzących między nitki poprzedniego rzędu.
Haft supełkowy
Nazywany również haftem węzełkowym lub perełkowym, powstaje przez umocowanie do tła nitki która pozostaje kilkakrotnie owinięta na igle tworząc wypukły supełek.
Haft richelieu
Haft z dzierganymi ażurowymi kompozycjami, wypełnionymi słupkami lub pajączkami, umieszczanymi jako łączenia w miejscu usuniętej tkaniny, najpierw otoczonej ściegiem dzierganym, a następnie wyciętej od spodu. Jego nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego premiera Francji, kardynała Armanda de Richelieu.
Haft atłasowy
To ścieg gładko kładziony gdzie każda nitka ścieśle do siebie przylega. Haft ten możemy wykorzystać do wypełniania konturów, wzorów geometrycznych, uchwycenia szczegółów.